מאמרים אחרונים

אינטרנט בגיל השלישי

גלישה באינטרנט, חיפוש חברי ילדות בפייסבוק, שליחת מיילים וקביעת התור לקופת החולים הם חלק משגרת היום יום של הגמלאים מודל 2017 שלא יודעים מהי טכנופוביה.

צלי בירנבוים, בעליה של חוות אקווה גן בכפר רות (73), קיבל מתנה מילדיו לפני כעשור : מצלמה דיגיטלית, " לא הבנתי איפה אני אמור לשים את הפילם (סרט הצילום), "אבא זו מצלמה דיגיטלית" אמרו לי ילדיי, אם להגיד את האמת, לא ידעתי על מה הם מדברים והיה לי ברור שכדי לא להישאר מאחור בעידן הטכנולוגיה והמחשבים, אני צריך ללמוד בצורה מסודרת".

צלי שעוד לא מוכן לצאת לפנסיה, "שוחה" היום בעולם המחשבים ומנהל בנוסף לעבודתו בחווה שלו, פורומים באינטרנט: פורום דגי נוי באתר YNET, פורום אקווריומים ודגי נוי באתר תפוז ו 2 פורומים בינלאומיים נוספים. "האינטרנט זה חבל על הזמן " אומר צלי בהתרגשות. "מצאתי את הדרך לחלוק את הידע העצום שרכשתי בכל שנות עבודותיי ולעזור למגדלי הדגים באקווריומים ובריכות הדגים בשאלות בתחום". צלי לקח שיעורי מחשב אישיים בביתו ולמד איך מפעילים את המחשב, איך גולשים באינטרנט ואיך נכנסים לאימייל. לצלי עמוד פייסבוק והוא חבר בקבוצות שונות בתחום עבודתו וגם שם הוא חולק את הידע שלו עם הגולשים.

כמה זמן אתה מוצא את עצמך מדי יום על המחשב?

"זה משתנה בהתאם לעבודה שיש באותו היום, זה יכול להיות שעה ביום ואני יכול גם להגיע למס' שעות, המחשב עוזר לי לשמור על קשר עם כל מי שצריך, גם עם הילדים והנכדים, מחשב זה הכל היום בשבילי הבנק שלי, קופת החולים ואת הקניות בסופר אני עושה עם אישתי און ליין."

שיחות בסקייפ והוצאת מתכונים

מרים ודוד תושבי ראשון לציון מספרים: "המחשב משמש אותנו ככלי תקשורת לשיחות סקייפ עם הנכדים.

דוד מספר: "בהתחלה לא הבנו למה אנחנו צריכים מחשב בגילינו?, אבל השתכנענו וקנינו מחשב נייד, רעייתי מיד קלטה, התחילה לגלוש, לנהל את התיק הרפואי בקופת החולים, להתכתב עם החברות במייל, הכל. לי זה לקח יותר זמן, אבל בסוף נכנסתי לזה, אני אוהב לקרוא חדשות וכתבות מעניינות ברשת, הבעיה הייתה שאישתי כל כך מחוברת למחשב, שהיא לא השאירה לי זמן. עד שבסוף החלטתי שאני קונה עוד מחשב ", הוא צוחק. "ועכשיו לכל אחד יש את המחשב שלו".

ח"כ יעקב פרי, מי שכיהן כשר המדע, הטכנולוגיה והחלל בממשלת ישראל ה-33 מתייחס לנושא ואומר "ללא ספק ישנו שינוי משמעותי בין הדור השלישי היום לזה שהיה בימים בהם אני הייתי נער. אני מאמין כי חלק נכבד מהדור השלישי היום מתעניין ומשתמש באינטרנט באופן רציף, בין אם בכדי לשוחח עם משפחתם ומכריהם, להתעדכן בחדשות, ובכדי להגיש טפסים בקלות ובכך לחסוך טרחה מיותרת. נהדר להיות חלק מחברה המשתמשת בטכנולוגיה, במיוחד במדינה בה הטכנולוגיה הינה מבין המתקדמות והחשובות בעולם. נפלא לראות נכדים וסבים וסבתות מתקשרים דרך הטכנולוגיה והאינטרנט כנושא לעניין ושיח משותפים, ואף לאפשר לנכדים להיות כמעין "מורי דרך" ומנחים לנושא לסביהם וסבתותיהם."

אני ו waze חברים טובים

אסתר ר. (80) נוהגת כבר 50 שנה, "בשנים האחרונות נהגתי רק באור יום" היא מספרת , "פחדתי לנהוג בחושך למקומות שאני לא מכירה מהחשש שמא אפספס פנייה ואטעה בדרך, קשה לי קצת בגילי להתמקד בשמות הרחובות בדרך". לפני כשנתיים רכשה אסתר את הטלפון החכם הראשון שלה בליווי הנכד שלה, היא שמעה על תוכנת הניווט הישראלית WAZE והחליטה להתגבר על הפחד שלה - הנסיעה בחושך בידיעה ש-WAZE יהיה מורה הדרך שלה. אסתר קיבלה הדרכה אישית על תפעול הטלפון כולל 2 שעורים ברכב כשהאפליקציה פועלת ברקע ומנחה את אסתר בנסיעתה ושמחה מאוד לדעת שהיא יכולה לחזור לנהוג גם בשעות הערב "זה ממש כאילו יש איתי מישהו באוטו שמכוון" היא אומרת.

קשה ללמוד משהו חדש?

"בגילי צריך ללמוד הכל לאט ובסבלנות , רק ככה זה נכנס. בהתחלה פחדתי קצת כי זה משהו שלא הכרתי כלל אבל ידעתי שזה יעזור לי להתגבר על הפחד של נסיעות בלילה אז החלטתי שאני לא מוותרת לעצמי".

א.ג (90), תושב ראשל"צ , היה בעברו לוחם פלמ"ח. "התחלתי להתקרב לתחום המחשבים בסוף שנות ה 70 שלי ", הוא מספר. "בצעירותי התעסקתי בתקשורת אנלוגית ורציתי להכיר את הדיגיטלית. אני לא מאלה שמסתפקים בהסבר של "לוחצים על כפתור והכל מסתדר" אני רוצה לדעת איך . את רוב שנותיי חלקתי בין חקלאות לטכנולוגיה, למרות שלא הייתה לי הכשרה פורמלית, היה שלב שהבנתי, שהיום היא אפשר בלי מחשב . זאת השפה היום, זאת הדרך לדבר עם נכדיי וניניי הפזורים בקצוות שונים בארץ ומחוצה לה, הותקנה לי מצלמת אינטרנט ובאמצעות תוכנת סקייפ למדתי לשוחח עם ילדיי ונכדיי בנוסף לתכתובת שאנו מקיימים בדואר האלקטרוני.

"לקוחותיי קוראים לי סבאנט"

יניב בהר, איש מחשבים מבאר יעקב הגיע לתקן מחשב בביתה של גימלאית באיזור . "תוך כדי עבודתי" הוא מספר, "שאלה אותי הלקוחה , אולי אתה מבין בוורד? ואחר כך תסתכל גם פה יש לי בעיה עם המייל הזה

"כשזה קרה שוב ושוב אצל לקוחותיי הבנתי שהלקוחות המבוגרים צריכים אותי פחות בגלל המברג, ויותר כדי ללמוד ולענות על שאלות. מכאן נולד הרעיון להקים מיזם, שידריך אנשים בגיל הזהב להשתמש במחשבים / סמארטפונים , טאבלטים ". והקמתי את פרויקט סבאנט – הדרכת מחשבים למבוגרים."

"בעוד שלילדים שלנו המחשב הוא טבע שני, הדור השלישי זקוק ללמידה בצורה אישית ויסודית. לא ייתכן שדור שלם יימצא את עצמו מנותק ממה שקורה " אומר יניב, "וצריך לחבר אותם מחדש כי בסופו של דבר מדובר בסבא וסבתא שלנו או בהורים שלנו".

מה הם מבקשים ללמוד

"בהתחלה הכל נראה להם מסובך, זה לא פשוט להם להתחבר לעולם החדש , הנושאים אותם הם רוצים לדעת הם : איך מנהלים את חשבון הבנק באינטרנט,איך מזמינים תור בקופת החולים , זמני רכבות , איך שולחים אימייל , אני מתחיל עם לקוחותיי בקורס הכרת המחשב למבוגרים , לאחר שהם מרגישים שהם כבר יודעים איך גולשים באינטרנט הם מבקשים קורס אופיס בו הם לומדים איך כותבים מכתב בוורד ואיך יוצרים מצגת בפאוור פויינט. עם החומר בא התאבון ויש כאלה שממשיכים לקורס מחשבים למתקדמים ולומדים איך משתמשים בפייסבוק , איך מתקינים קודי ועוד...

יש כאלה שהפכו לפריקים ?

בוודאי , רובם משתמשים במייל, שולחים תמונות מצחיקות וסרטונים מיוטיוב, יוצרים קשרים עם חברים. יש לי לקוחות שהפכו למכורי פייסבוק ומחפשים חברים מלפני 60 שנה או את האהבה הראשונה שלהם ...

ליצירת קשר

יניב בהר

0522-899014

yaniv.behar@gmail.com

www.sabanet.co.il

Follow Us
No tags yet.
Search By Tags
Archive
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square